Close Menu

    Abonează-te la actualizări

    Obține ultimele noutăți pe email

    Cele mai populare

    UE și PNUD sprijină extinderea infrastructurii de gestionare și reciclare a deșeurilor

    Primul vaccin proiectat integral de inteligența artificială a fost testat pe oameni

    Școala din Bălțata a redus de patru ori costurile la energie după renunțarea la gaz în favoarea încălzirii pe biomasă

    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Ziarul de Gardă
    • Despre noi
    • Publicitate
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok Telegram
    ZdGUST
    • Sănătate
    • Gastronomie
    • Odihnă
    • Muncă
    • Mediu
    • Stil
    • Cultură
    Susține
    ZdGUST
    RECOMANDATE

    Peste 12 mii de femei au beneficiat în 2025 de servicii pentru depistarea precoce a cancerului mamar

    06/01/20262 Mins Read20
    Sursa foto: CNAM
    Share
    Telegram Facebook Twitter WhatsApp Email

    Peste 12.500 de femei din municipiile Chișinău și Bălți, precum și din raioanele Ungheni, Nisporeni, Călărași, Fălești și Căușeni au beneficiat, pe parcursul anului 2025, de servicii de depistare precoce a cancerului mamar, anunță Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM).

    Potrivit datelor oficiale, investigațiile au fost oferite femeilor care prezentau simptome suspecte, facilitând accesul rapid la examinări de specialitate. Dintre acestea, peste 5.000 de femei au beneficiat gratuit de mamografie digitală și ecografie a glandelor mamare, a țesuturilor moi și a ganglionilor limfatici.

    Serviciile au fost finanțate de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) din fondul măsurilor de profilaxie, suma alocată depășind 5,3 milioane de lei.

    În urma investigațiilor, peste 800 de femei au fost trimise către Centrul de referință din cadrul Institutului Oncologic pentru confirmarea diagnosticului și stabilirea tacticii de tratament. Datele Institutului Oncologic arată că peste 560 de femei au fost diagnosticate cu patologii benigne și stări precanceroase, aproximativ 90 de cazuri de cancer mamar au fost confirmate, iar alte șase paciente așteaptă rezultatele biopsiei.

    Potrivit comunicatului, examinările profilactice pot fi efectuate în centrele regionale de depistare precoce a cancerului glandei mamare, printre care Centrul Republican de Diagnosticare Medicală, Spitalul Clinic Bălți, Centrul de Sănătate Ungheni, Spitalul Raional Căușeni și Institutul Oncologic.

    Pentru anul 2026, CNAM a anunțat că a planificat șapte milioane de lei în fondul măsurilor de profilaxie pentru continuarea programului de depistare precoce a cancerului glandei mamare.

    Articole asemănătoare

    Mediu 10/06/2026

    UE și PNUD sprijină extinderea infrastructurii de gestionare și reciclare a deșeurilor

    RECOMANDATE 10/06/2026

    Primul vaccin proiectat integral de inteligența artificială a fost testat pe oameni

    Mediu 10/06/2026

    Școala din Bălțata a redus de patru ori costurile la energie după renunțarea la gaz în favoarea încălzirii pe biomasă

    Populare în ultima lună
    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru
    06/06/20263.633 Views
    „Trebuie să lucrez de fiecare dată când te vizitez”. Marta Kos, în vizită la Emilian Crețu acasă, de această dată la Chișinău
    05/06/20263.171 Views
    (VIDEO) Cu +373 pe tricou, Satoshi lansează un nou videoclip, cu versuri în română și engleză: „Ceva ușor și înălțător”
    06/06/2026382 Views
    O aniversare în tăcere, live pe rețelele sociale: interpreta Dara a marcat 33 de ani cu 33 de ore de introspecție și solidaritate
    05/06/2026136 Views
    Recomandate
    Mediu 10/06/20263 Mins Read0 Views

    UE și PNUD sprijină extinderea infrastructurii de gestionare și reciclare a deșeurilor

    Cinci companii de reciclare din Republica Moldova vor beneficia de sprijin în valoare totală de…

    Primul vaccin proiectat integral de inteligența artificială a fost testat pe oameni

    Școala din Bălțata a redus de patru ori costurile la energie după renunțarea la gaz în favoarea încălzirii pe biomasă

    Alimente care pot stabiliza glicemia și reduce nevoia de dulciuri, conform nutriționiștilor

    Stay In Touch
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    • TikTok
    • Telegram

    Abonează-te la actualizări

    Dacp vrei să obții ultimele noutăți, introdu adresa de email

    Despre noi

    ZdGust este un nou proiect jurnalistic al ZdG care vine ca o recompensă după porția de investigații și materiale despre corupție, justiție și drepturile omului. ZdGust este un proiect care vorbește și despre cealaltă fațetă a vieții: sănătate, mediu, etica muncii, gastronomie, timp liber și tot ce poate face omul ca să înfrumusețeze viața sa și a comunității fără a dăuna mediului înconjurător. 
    Prin acest proiect, echipa editorială dorește să creeze un spațiu unde frumusețea vieții cotidiene este celebrată și împărtășită într-un mod accesibil și captivant.

    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube WhatsApp TikTok Telegram
    Recomandate

    UE și PNUD sprijină extinderea infrastructurii de gestionare și reciclare a deșeurilor

    Primul vaccin proiectat integral de inteligența artificială a fost testat pe oameni

    Școala din Bălțata a redus de patru ori costurile la energie după renunțarea la gaz în favoarea încălzirii pe biomasă

    Cele mai populare

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    „Trebuie să lucrez de fiecare dată când te vizitez”. Marta Kos, în vizită la Emilian Crețu acasă, de această dată la Chișinău

    (VIDEO) Cu +373 pe tricou, Satoshi lansează un nou videoclip, cu versuri în română și engleză: „Ceva ușor și înălțător”

    © 2026 Un proiect Ziarul de Gardă. 
    • Home
    • RECOMANDATE
    • Ziarul de Gardă

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.