Close Menu

    Abonează-te la actualizări

    Obține ultimele noutăți pe email

    Cele mai populare

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    Zece gustări recomandate înainte de culcare pentru un somn mai odihnitor

    10 alimente care ajută la întărirea sistemului imunitar

    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Ziarul de Gardă
    • Despre noi
    • Publicitate
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok Telegram
    ZdGUST
    • Sănătate
    • Gastronomie
    • Odihnă
    • Muncă
    • Mediu
    • Stil
    • Cultură
    Susține
    ZdGUST
    Mediu

    Elevii din 15 școli au plantat sute de copaci și au colectat tone de deșeuri în cadrul programului „Școala ECO”

    28/05/20262 Mins Read15
    Share
    Telegram Facebook Twitter WhatsApp Email

    Peste 16.200 de elevi din 15 instituții de învățământ au participat activ la programul de educație ecologică „Școala ECO”. Proiectul a îmbinat componenta teoretică cu acțiuni practice de protecție a mediului și a reușit să mobilizeze comunitățile locale din întreaga țară.

    În cadrul acestei ediții, elevii au obținut rezultate concrete în gestionarea deșeurilor și înverzirea teritoriilor. Aceștia au colectat peste 40.800 de sticle și ambalaje, au predat spre reciclare aproape 40 de tone de hârtie și au adunat 300 de kilograme de deșeuri electrice și electronice. De asemenea, tinerii au salubrizat zonele verzi, strângând aproape 1.000 de saci de gunoi, și au plantat peste 800 de copaci în localitățile lor.

    Pe lângă activitățile fizice, programul a inclus o puternică componentă educațională și de dialog social. Elevii au organizat peste 220 de acțiuni informative și au încheiat aproape 60 de parteneriate locale pentru a-și pune planurile în aplicare. O prioritate a campaniilor de conștientizare a fost informarea cetățenilor cu privire la impactul negativ al coroanelor din plastic și necesitatea renunțării la acestea.

    Prezent la evenimentul de premiere, Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a exprimat aprecierea autorităților pentru implicarea elevilor și a cadrelor didactice. Acesta a declarat că, dincolo de cifrele înregistrate, proiectul demonstrează responsabilitatea tinerilor, care au transformat noțiunile ecologice în acțiuni concrete cu impact real asupra comunităților. Ministrul a adăugat că efortul acestora reprezintă un exemplu de urmat pentru întreaga societate.

    Programul „Școala ECO” este realizat și implementat de către Asociația Obștească „Hai Moldova”.

    Articole asemănătoare

    RECOMANDATE 06/06/2026

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    Gastronomie 06/06/2026

    Zece gustări recomandate înainte de culcare pentru un somn mai odihnitor

    RECOMANDATE 06/06/2026

    10 alimente care ajută la întărirea sistemului imunitar

    Populare în ultima lună
    „Trebuie să lucrez de fiecare dată când te vizitez”. Marta Kos, în vizită la Emilian Crețu acasă, de această dată la Chișinău
    05/06/20263.015 Views
    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru
    06/06/20262.618 Views
    (VIDEO) Moldova, peste Rusia în clasamentul cunoscutului vlogger „Bald and Bankrupt”: „Poate cei mai prietenoși oameni din fosta URSS. E cel mai bine păstrat secret al Europei”
    01/06/2026593 Views
    Porsche lansează în R. Moldova un exemplar unic 911 GT3 Touring „Tree of Life”, inspirat de simbolul național Pomul Vieții
    02/06/2026535 Views
    Recomandate
    RECOMANDATE 06/06/20261 Min Read2.618 Views

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    Marta Kos, comisara europeană pentru Extindere, aflată în aceste zile într-o vizită în R. Moldova,…

    Zece gustări recomandate înainte de culcare pentru un somn mai odihnitor

    10 alimente care ajută la întărirea sistemului imunitar

    (VIDEO) Cu +373 pe tricou, Satoshi lansează un nou videoclip, cu versuri în română și engleză: „Ceva ușor și înălțător”

    Stay In Touch
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    • TikTok
    • Telegram

    Abonează-te la actualizări

    Dacp vrei să obții ultimele noutăți, introdu adresa de email

    Despre noi

    ZdGust este un nou proiect jurnalistic al ZdG care vine ca o recompensă după porția de investigații și materiale despre corupție, justiție și drepturile omului. ZdGust este un proiect care vorbește și despre cealaltă fațetă a vieții: sănătate, mediu, etica muncii, gastronomie, timp liber și tot ce poate face omul ca să înfrumusețeze viața sa și a comunității fără a dăuna mediului înconjurător. 
    Prin acest proiect, echipa editorială dorește să creeze un spațiu unde frumusețea vieții cotidiene este celebrată și împărtășită într-un mod accesibil și captivant.

    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube WhatsApp TikTok Telegram
    Recomandate

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    Zece gustări recomandate înainte de culcare pentru un somn mai odihnitor

    10 alimente care ajută la întărirea sistemului imunitar

    Cele mai populare

    „Trebuie să lucrez de fiecare dată când te vizitez”. Marta Kos, în vizită la Emilian Crețu acasă, de această dată la Chișinău

    Cu picioarele goale prin băltoace. Comisara europeană pentru Extindere, surprinsă de o ploaie torențială în timpul unei excursii pe Nistru

    (VIDEO) Moldova, peste Rusia în clasamentul cunoscutului vlogger „Bald and Bankrupt”: „Poate cei mai prietenoși oameni din fosta URSS. E cel mai bine păstrat secret al Europei”

    © 2026 Un proiect Ziarul de Gardă. 
    • Home
    • RECOMANDATE
    • Ziarul de Gardă

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.