Sportiva din Republica Moldova, Alexandra Chiriacova, a obținut medalia de bronz în proba de dublu feminin la Campionatele Europene de tenis de masă Under-21, desfășurate la Cluj-Napoca, România. Aceasta este prima medalie cucerită de Chiriacova la o competiție continentală.
La turneul european, Alexandra Chiriacova a făcut pereche cu slovena Sara Tokic.
„Până a completat podiumul de premiere Chiriacova/Tokic au repurtat trei victorii și au cedat în semifinale, cu scorul de 3-2, în fața perechii formată din românca Bianca Mei-Roşu și ucraineanca Veronica Matiunina”, anunță MEC.
Alexandra Chiriacova a fost singura reprezentantă a Republicii Moldova la Campionatele Europene Under-21 de la Cluj-Napoca.
Performanța vine după un alt succes important obținut în acest an. Sportiva a devenit campioană națională la tenis de masă, la categoria senioare.
